Chiny przejmują inicjatywę w ściganiu WTO

- Apr 10, 2018-

Chiny przejmują inicjatywę w ściganiu WTO


Jeśli chodzi o krok w kierunku ścigania przez Chiny środków 232 w WTO, osoba odpowiedzialna za Departament Traktatu i prawo Ministerstwa Handlu zwróciła uwagę, że wobec odmowy USA negocjowania odszkodowań z Chinami zgodnie z zasadami WTO, Chiny muszą zainicjować procedurę rozstrzygania sporów, aby bronić swoich uzasadnionych praw i interesów.


Obecnie strona chińska jest pierwszym krajem, który zareagował na taryfy za pomocą "232 środków" Stanów Zjednoczonych, a także jest pierwszym krajem, który ścigał w WTO środki w Stanach Zjednoczonych.


W "232 dochodzeniu" administracji Trumpa w imię bezpieczeństwa narodowego i postanowiono nałożyć na importowaną stal taryfę w wysokości 25%, a po nałożeniu 10% cła na importowane aluminium, wiele krajów zagroziło przeciwdziałaniem Stanom Zjednoczonym, w tym UE. Po raz pierwszy wydano listę zemsty handlowej z ponad 100 amerykańskimi produktami o wartości ponad 2,8 miliarda USD. Wśród nich amerykańskie produkty stalowe i produkty rolne zostaną "zaproszone".