UE wydała wspólne oświadczenie w sprawie stałego zwolnienia z amerykańskich taryf stalowych i aluminiowych

- Mar 26, 2018-

UE wydała wspólne oświadczenie w sprawie "stałego zwolnienia" od amerykańskich taryf stalowych i aluminiowychPrzywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej wydali wspólne oświadczenie w dniu 23, wzywając Stany Zjednoczone do "trwałego" wyłączenia ceł importowych UE na produkty stalowe i aluminiowe.


Prezydent Donald Trump z USA ogłosił na początku marca, że Stany Zjednoczone mają rozpocząć 23 marca import produktów ze stali i aluminium, odpowiednio, 25% i 10% taryf.


Biały Dom ogłosił 22 grudnia, że Stany Zjednoczone tymczasowo zwalniają cła stalowe i aluminiowe z Unii Europejskiej, Kanady, Meksyku, Australii, Argentyny, Brazylii i Korei Południowej; zwolnienie z terminu 1 maja, czy kontynuacja zostanie podjęta przez Stany Zjednoczone w oparciu o negocjacje z gospodarkami.


Szczyt UE odbył się 22 listopada w Brukseli. Przywódcy 28 państw członkowskich wydali wspólne oświadczenie następnego dnia, stwierdzając, że zauważyli, że Stany Zjednoczone tymczasowo zwolniły unijne taryfy na stal i aluminium oraz wezwały USA do przyznania "stałego zwolnienia".